בדיקת ראיה

אנשים רבים לעיתים מאבדים את הראיה הטובה שלהם. זה קורה במיוחד למבוגרים אשר גילם מעל 40 שנה. לכך קיימות סיבות רפואיות מגוונות אך אנחנו לא הולכים להיכנס לזה. הסימנים הראשונים לבעיות ראיה הם קשיים בזיכוי של האותיות הקטנות בעיתון או הכתוביות בטלוויזיה. במקרה ואתם חוששים שיש לכם בעיות ראיה חשוב לבצע בדיקת ראיה אצל אופטומטריסט מוסמך. במאמר נציג לכם את תהליך בדיקת הראיה.

קודם כל, חשוב לדעת כי את בדיקת הראיה יש לבצע אצל אופטומטריסט ולא אצל רופא עיניים. האופטומטריסט מתמחה בבדיקות ראיה, במרשמים ובהתאמת משקפיים ללקוח. רופא העיניים מתמחה בטיפול של מחלות עיניים. אם האופטומטריסט מגלה בעיה כלשהי מעבר ליכולתו הוא בוודאי ישלח אתכם לרופא העיניים.

תהליך בדיקת ראיה למבוגרים

במהלך בדיקת ראיה מבצעים את הבדיקה בשתי העיניים. על הדרך בודקים לפעמים אם קיים אצלכם עיוורון צבעים. בדרך כלל, בדיקת העיניים מתבצעת כאשר מולכם לוח מיוחד אשר נמצא במרחק של 3.3 מטרים בגובה העיניים. כל עין נבדקת בנפרד. עליכם לכסות את העין אשר לא נבדקת באמצעות יד או פריט מיוחד. האופטומטריסט יסמן באמצעות פנס או מקל על אותיות או מספרים והינכם תתבקשו לקרוא אותם בקול רם. בכל שורה על הלוח, גודל האותיות והמספרים הולך וקטן. אתם תתבקשו לקרוא את כל הכתוב עד אשר תגיעו לאותיות הקטנות ביותר אותם לא תצליחו לקרוא. זאת אחת הדרכים לקבוע האם קיימת בעיית ראיה ומהי חדות הראיה שלכם. איש מבוגר אמור להיות מסוגל לקרוא בחדות ראיה של 20/20.

קיימים מכשירים מיוחדים בהם מחזיקים אופטומטריסטים ותפקידם לבדוק את הראיה עם טכנולוגיה קצת יותר מתקדמת. הינכם צריכים לקרוא אותיות ומספרים בתוך המכשיר אליו אתם צריכים להביט. בדיקה נוספת היא בדיקת עיוותים ומחסורים בשדה הראיה המרכזי. הבדיקה נעשית באמצעות לוח אמסלר או צג ממוחשב. הינכם צריכים להביט על נקודה במרכז של לוח ובו טבלה ריבועית. אם הינכם רואים את הטבלה שבורה או עקומה סימן שיש לכם בעיות בשדה הראיה המרכזי. לעיתים יש מצבים בחיים בהם אתם חייבים לעבור בדיקת ראיה. אנשים חייבים לעבור בדיקות ראיה בין היתר במהלך הוצאת רישיון נהיגה.

תהליך בדיקת ראיה לילדים

תהליך בדיקת ראיה לילדים מתבצעת על ילדים מעל גיל 3 המסוגלים לשתף פעולה. הבדיקה דומה מאד לבדיקה אותה עוברים מבוגרים בעת בדיקת הראיה. במקום אותיות ומספרים הילדים צריכים לזהות צורות וסימנים. המרחק של הלוח אמור להיות גם כן 3.3 מטרים בגובה העיניים. במקרה והילד אינו יכול לשתף מספיק פעולה מומלץ לבצע את בדיקת הראיה מאוחר יותר או על פי המלצת האופטומטריסט. ילד עד גיל 5 אמור להיות מסוגל לראות בחדות ראיה של 40/20. בדרך להתבגרות ילדים חייבים לעבור בדיקת ראיה לפני עלייה לכיתה א'. קיימים בתי ספר אשר מבצעים את הבדיקה מדי מספר שנים. בנוסף, כל נער עובר בדיקת ראיה לפני גיוסו לצה"ל.