יש לכם דלקת בעין? יכול להיות שנגרם מטיפות עיניים

סובלת מדלקת בעין והטיפות לא עוזרות? חכי רגע, אולי זה בגללן

סובלת מדלקת בעין והטיפות לא עוזרות? חכי רגע, אולי זה בגללן

הקשר בין דלקת עיניים לטיפות עיניים הוא קשר תלוי אחד בשני כיוון שבעוד שלרוב טיפות עיניים משמשות להפחתת מידת החומרה של התסמינים של דלקת עיניים, הרי שהזלפה לא נכונה של טיפות עיניים יכולה בהחלט לגרום להתפרצות של דלקת עיניים.

מנגנון הפעולה של טיפות עיניים שנרשמות למצבי דלקת

דלקת עיניים יכולה לנבוע כתוצאה ממגוון רחב ביותר של גורמים ובהתאם לכך קיימים גם סוגים רבים מאוד של טיפות עיניים שמשמשים לטיפול בכל גורם בנפרד.

מצבים השונים שמצריכים לעשות שימוש בטיפות עיניים:

  • דלקת אלרגית – דלקת עיניים יכולה להיות תוצאה של אלרגיה. בדיוק כפי שישנם אנשים אלרגיים שסובלים מתסמינים שונים בעור או במערכת הנשימה למשל, כך גם ישנם אנשים שסובלים מתסמיני האלרגיה בעין שבין היתר יכולים לבוא לידי ביטוי בדלקת. במקרה הזה לרוב נרשמות טיפות שמכילות חומרים כמו למשל סטרואידים או אנטי היסטמינים.
  • דלקת חיידקית – דלקת שמקורה בחיידק יכולה לפגוע בחלקי העין השונים כמו למשל בקרנית או בלחמית. במקרים האלו נהוג לעשות שימוש בטיפות עיניים שמכילות חומרים אנטיביוטיים. היתרון של טיפות עיניים לטיפול בדלקות חיידקיות הוא שהטיפול ממוקד ולכן יעיל יותר וכן לרוב לא גורם להשפעה מערכתית בניגוד לאנטיביוטיקה שניתנת דרך הפה.
  • דלקת כתוצאה מיובש – במקרים מסוימים הדלקת יכולה לפגוע בעין כתוצאה מיובש משמעותי שנוצר בעקבות ישיבה ארוכה ויומיומית מול מסך מחשב או בעקבות הרכבה ממושכת של עדשות מגע. על מנת לטפל בבעיה זו נהוג לעשות שימוש בטיפות עיניים שלמעשה מדמות את אופן הפעולה של הדמעות הטבעיות שלנו.
  • דלקת עיניים נגיפית – למרות שאנטיביוטיקה אינה יעילה לטיפול בנגיפים, הרי שבמקרים מסוימים הרופא יבחר לרשום למטופל שלו טיפות עיניים אנטיביוטיות על מנת למנוע זיהום חיידקי משני לזיהום הוויראלי.

הידעתם? טיפות עיניים יכולות לגרום לדלקת בעיניים

טיפות עיניים לא יגרמו לדלקת בעיניים כל עוד לא קיימת רגישות לאחד מהמרכיבים של התרופה וכן כל עוד ייעשה בהן שימוש נכון.

כך למשל מומלץ מאוד לשטוף את הידיים באופן יסודי לפני ההזלפה וכן חשוב להימנע באופן מוחלט ממגע בין המזלף לעין ובין האצבעות למזלף. בכל מקרה שבו המזלף הזדהם או נפל על הרצפה למשל חשוב מאוד להחליפו במזלף חדש ולא לעשות בו שימוש נוסף.

כמו כן אסור להשאיר את בקבוקון הטיפות פתוח יותר זמן ממה שדרוש כדי להזליף את הטיפות וכן חשוב מאוד שלא להשתמש בתכשיר טיפות עיניים שפג תוקפו.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שברוב הבקבוקונים קיים חומר משמר שיעיל רק לתקופה מסוימת שמטרתו למנוע צמיחה של חיידקים בטיפות. לאחר שתוקף החומר המשמר פג, קיים סיכון לצמיחת חיידקים בבקבוקון ממנו הם יכולים לעבור לעין ולגרום לזיהום.

כמו כן כפי שציינו, במקרים נדירים מתגלה כי החולה אלרגי לאחר ממרכיבי התרופה לרבות אחד מאותם חומרי השימור שהזכרנו לעיל ואז עלולה להתפתח דלקת בעיניים או שעלולה להתרחש החמרה במצב הדלקת הקיימת.

שימוש נכון בטיפות עיניים

על מנת למנוע מקרה של הידבקות בדלקת בעקבות טיפות עיניים ועל מנת ליהנות מההשפעה המרבית שלהן הקפידו על כללי ההיגיינה שהוזכרו לעיל וכן הקפידו על עצימת העין לאחר ההזלפה למשך של דקה אחת. הימנעו גם משימוש בטיפות עיניים ללא אישור רופא ומבלי לקבל הנחיות.[addw2p name="infection"] [addw2p name="diseases"] [addw2p name="surgeries and treatments"]