מילון מונחים בנושא עיניים? כל מה שרציתם לדעת!

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
מילון מונחים: לשמור על בריאות העיניים שלנו!
מילון מונחים: לשמור על בריאות העיניים שלנו!

בכל הקשור לבריאות העין נראה כי קיים בלבול רב בקרב הציבור הרחב שמקורו בריבוי המונחים הרפואיים שבהם עושים שימוש רופאי העיניים. על מנת להסיר מעט מהבלבול בתחום החלטנו לכתוב עבורכם מילון מונחים מקיף שבו נסביר מונחים רפואיים עמומים באופן תמציתי ובשפה פשוטה.

אופטומטריסט

איש מקצוע שתפקידו להעריך את יכולת הראייה של המטופל ולהתאים לו אמצעי עזר כמו למשל משקפיים או עדשות מגע. האופטומטריסט לא עוסק בניתוחי עיניים אך במקרים מסוימים במהלך בדיקות העיניים האופטומטריסט יכול בהחלט להעלות את החשש לקיום של מחלת עיניים ולהפנות בעקבות כך את המטופל לבדיקה אצל רופא עיניים.

אופטיקאי

האופטיקאי הוא איש המקצוע שאחראי על התקנת המשקפיים ועל התאמת העדשות למסגרת. בניגוד לאופטומטריסט הוא לא עובד לרוב מול קהל. האופטיקאי שנקרא בשפת העם טכנאי משקפיים מקבל את המרשם למשקפיים מהאופטומטריסט ולפי המרשם הוא מתקין את המשקפיים.

איזופוריה

פזילה יכולה להתרחש כאשר אחת מהעיניים פונה כלפי פנים, חוץ, למעלה או למטה. איזופוריה היא פזילה שבה העין פונה כלפי פנים.

אישון

אישון הוא החלק בעין שצבעו שחור. הוא משמש על תקן של צמצם בדיוק כמו במצלמה שכן הוא קובע את כמות האור שתיכנס לעין. כשהוא קטן רק כמות קטנה של אור יכולה להיכנס לעין וכשהוא גדול, כמות אור גדולה יכולה להיכנס לעין. לפיכך בתנאי חושך לרוב הוא יהיה רחב וגדול מאוד כדי לאפשר לכמות אור גדולה להיכנס לעין ובתנאים של אור מסנוור הוא לרוב יהיה קטן מאוד.

אלביניזם

מחלה גנטית שנקראת בעברית לבקנות. מחלה זו באה לידי ביטוי בחוסר או בהיעדר מוחלט של פיגמנט שנקרא מלנין. המחלה באה לידי ביטוי בעור, בשיער ובעיניים. לרוב הסובלים מאלביניזם יסבלו מתסמינים כמו למשל עיניים בהירות מאוד ואפילו אדומות, רגישות מוגברת לאור בעיניים, ריצוד בלתי רצוני של העיניים ועוד.

אניזומטרופיה

מצב שבו קיים מספר שונה של משקפיים בכל אחת מהעיניים.

אקזוטרופיה

סוג נוסף של פזילה שבו העין הפוזלת פונה כלפי חוץ.

אקזופוריה

מצב שמוגדר כפזילה סמויה. במצב זה קל לטעות באבחנה של הפזילה שכן היא לא מופיעה בכל רגע נתון אלא רק במצבי עייפות למשל.

ארוזיה של הקרנית

מצב שבו התרחש שפשוף של הקרנית. מצב זה יכול לפגוע בקרנית וכתוצאה מכך להוביל לבעיות ראייה שונות. לרוב מתרחש בעקבות חבלה, הרכבה לא נכונה של עדשות מגע ועוד.

בלפריטיס

דלקת כרונית של העפעפיים.

דיופטר

יחידת מידה שבה משתמשים כדי לאמוד את כוח התשבורת של העדשה. כאשר נתון זה משתנה לרוב ישנו צורך להחליף עדשות במשקפיים.

דיפלופיה

מצב שבו נוצרת תמונה כפולה. מצב זה יכול להיווצר בעיקר במבוגרים בעקבות פזילה חדשה, חבלת ראש ועוד.

זוקן ראייה או פרסביופיה

תהליך הדרגתי שלרוב מתחיל בשנות הארבעים לחיי האדם. הוא בא לידי ביטוי בפגיעה ביכולת העין לראות בבירור עצמים שממוקמים קרוב אליה בשל פגיעה בגמישות של העדשה.

לאסיק

לאסיק היא טכניקה כירורגית שבה נהוג לבצע ניתוחיי לייזר להסרת משקפיים. בדומה לשאר הטכניקות גם כאן מהות הפעולה היא שיוף של הקרנית באמצעות לייזר על מנת לשפר את תשבורת האור.

לחץ תוך עיני

בדומה לצמיג של מכונית, כך גם העין האנושית זקוקה למידה מסוימת של לחץ על מנת לתפקד באופן תקין. הלחץ שנוצר בעין הוא תוצאה של יצירת נוזלים בלתי פוסקת וניקוז בלתי פוסק של הנוזלים והלחץ התקין נע בין שמונה לעשרים ואחד מ"מ כספית. עלייה בלחץ התוך עיני עלולה להעיד על פתולוגיה מסוימת בעין ולגרום לבעיות ראייה שונות לרבות עיוורון ללא טיפול.

מיופיה

מיופיה היא מצב שנקרא בעברית קוצר ראייה. המיופיה נגרמת בעקבות שבירה לא איכותית של קרני האור בקרנית ובעקבות זאת התמונה לא מתקבלת במרכז הרשתית אלא לפני הרשתית.

ניסטגמוס

ניסטגמוס הוא מצב שבו העיניים מרצדות במהירות ללא כל שליטה. התנועה של העיניים יכולה להיות מצד לצד, מלמעלה למטה, בתנועה סיבובית או כל שילוב של הדרכים השונות. מדובר על תסמין של מגוון רחב של מחלות וכן תסמין אפשרי של פגיעה נוירולוגית.

עדשות ביפוקל

עדשות מיוחדות בעלות זוג מספרים במקביל שמאפשרות למטופל לעשות שימוש בזוג משקפיים אחד בלבד במקום בשני זוגות משקפיים על מנת לראות למרחקים שונים.

עיוורון צבעים

עיוורון מסוג זה הוא מצב שבו האדם לא מסוגל להבחין בין גוונים שונים או בין צבעים שונים. רק לעתים נדירות בלבד מדובר על אדם שרואה את העולם בגוונים של אפור.

עצב הראייה

העצב שמקשר בין העין לבין המוח. ישנן מחלות של עצב הראייה שגורמות לעיוורון בשל פגיעה בהולכה העצבית. מצבים אלו יכולים להתרחש גם במידה וכל חלקי העין תקינים לחלוטין אך ללא העברה עצבית תקינה התמונה שנקלטת על הרשתית לא עוברת הלאה לעיבוד במוח.

קרנית

הקרנית היא החלק הקדמי ביותר של העין. זהו חלק שקוף לחלוטין שמבצע את השבירה הראשונית של האור.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.