ניתוח להסרת חלזיון

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
הסרת החילזיון
הסרת החילזיון

חלזיון, כלזיון או שערה כלואה הוא מצב שבו מתרחשת סתימה בבלוטת שומן שממוקמת בעפעף וכתוצאה מכך ההפרשה השומנית מצטברת מתחת לעור כציסטה במקום להיות מופרשת החוצה. הכלזיון נראה דומה מאוד לשעורה אך בעוד ששעורה יכולה לעבור מאליה גם ללא טיפול אפילו תוך שלושה ימים, הרי שחלזיון יכול להמשיך ולהתקיים אפילו שלוש שנים ללא טיפול.

החלזיון לא תמיד גורם לחוסר נוחות ולכן לא תמיד יש צורך לטפל בו. עם זאת, לא אחת הוא יכול להוות מטרד אסתטי וכן במקרים מסוימים הוא יכול להיות בעל ממדים מרשימים מאוד ולהתחיל להפעיל לחץ על הקרנית ובעקבות כך לגרום לטשטוש הראייה. כמו כן לא אחת הכלזיון יכול להזדהם ולגרום לדלקת ובמקרים רבים הוא יכול אפילו לסבול מזיהומים באופן כרוני.

באילו מקרים יש לבצע ניתוח להסרת חלזיון?

ניתוח להסרת חלזיון אינו הקו הטיפולי הראשון לבעיה. במקרים רבים ניתן לנקז את החלזיון פשוט על ידי הנחה של רטיות חמות על הפתח של הסתימה במשך עשרים דקות, מספר פעמים ביום במשך מספר ימים. בנוסף במקרים מסוימים ניתן יהיה לטפל בבעיה על ידי טפטוף של טיפות עיניים אנטיביוטיות או על ידי שימוש בסטרואידים מקומיים.

במקרים בהם החלזיון מפריע מאוד למטופל וכל האמצעים השמרניים להביא לריפוי שלו לא הועילו, ייתכן ויתעורר הצורך להציע אפשרות של ניתוח להסרת חלזיון. יש לציין שברוב המוחלט של המקרים הניתוח מצליח להביא לפתרון הבעיה גם כשמדובר על מקרה חמור מאוד שנמשך זמן רב.

כיצד מתנהל הניתוח?

במבוגרים הניתוח מתבצע תחת הרדמה מקומית שמתבצעת בהזרקת חומרי הרדמה ישירות לעפעף אך לרוב בילדים יבחרו להשתמש בהרדמה כללית.

במהלך הניתוח המנתח מרים מעט את העפעף ומבצע חתך זעיר בחלזיון. דרך החתך הזה הוא מנקז את החומר שהצטבר בתוך החלזיון החוצה ומסיים את הניתוח בחבישה של העין. מדובר על ניתוח פשוט מאוד שאינו מצריך אפילו ביצוע של תפרים אלא במקרים נדירים של חלזיון גדול באופן חריג. משך הניתוח דקות ספורות בלבד.

האם מדובר על ניתוח מסוכן?

הניתוח להסרת חלזיון אינו ניתוח מסוכן אם כי בדומה לכל ניתוח באשר הוא גם הוא כרוך בסיכונים מסוימים הגם שמתרחשים באופן נדיר. הסיכון המרכזי הוא חזרה של הכלזיון או הסרה חלקית בלבד שלו שלרוב מצריכים לעבור ניתוח נוסף מאותו הסוג.

כמו כן במקרים נדירים מאוד עלול להתפתח זיהום באזור הניתוח. תופעת לוואי שכיחה היא כאבים בעפעף לאחר הניתוח שלרוב מטופלים במשככי כאבים לא עוצמתיים במיוחד ושטפי דם בעפעף שלרוב נעלמים מאליהם תוך מספר ימים בלבד.

לפי הספרות הרפואית שנאספה בתחום עשרה אחוז מהמנותחים נזקקים לאחר הניתוח לניתוח חוזר בשלב מסוים אך בפועל אחוז זה נמוך יותר הודות לניסיון הרב שנצבר בביצוע ניתוחים אלה.

האם יש לנקוט בפעולות מיוחדות לפני הניתוח?

אין צורך לעשות שום דבר מיוחד לפני הניתוח אך מומלץ ליידע את הרופא המנתח בנוגע לחומרים נוגדי קרישה שנוטל המנותח לפני הניתוח.

האם יש לנקוט בפעולות מיוחדות לאחר הניתוח?

ההחלמה מהניתוח מהירה מאוד ולרוב ניתן לחזור לפעילות שגרתית ואפילו לחזור לנהוג כבר יממה לאחר הניתוח. עם זאת חשוב להיות ערים לכך שמנותחים לאחר ניתוח להסרת חלזיון נמצאים בסיכון מוגבר לסבול מהתופעה פעם נוספת ולכן ההמלצה היא להקפיד על היגיינת עיניים באופן מיוחד לאחר הניתוח כיוון שרוב מקרי החלזיון מופיעים על רקע חוסר הקפדה על היגיינה של העיניים.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.