ניתוח קטרקט – להחזיר את החדות בראיה!

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?

ניתוח קטרקטקטרקט הוא מצב שבו העדשה הולכת ונהיית עכורה עד כדי הפרעה לראייה. מדובר על תופעה שמאפיינת בעיקר קשישים אך למעשה יכולה להופיע בכל גיל שהוא.

שנם תינוקות שסובלים מקטרקט כבר מלידתם או זמן קצר לאחריה ושבעים אחוז מבני השבעים וחמש ומעלה סובלים מקטרקט בדרגת חומרה זו או אחרת. נכון להיום קטרקט שנגרם בעקבות זקנה הוא הגורם המוביל בעולם ללקויות ראייה.

הטיפול המקובל והנפוץ ביותר לקטרקט הוא ניתוח להסרת קטרקט שניתן לבצע בכל גיל שהוא. לא תמיד ברגע שבו מגלים את קיום הקטרקט ממליצים לעבור את הניתוח כיוון שלא אחת מדובר על סוג מסוים של קטרקט שמתקדם באיטיות מרובה מאוד ולא בהכרח מפריע ליכולת הראייה. עם זאת, במידה והקטרקט אכן בא לידי ביטוי בעכירות משמעותית, ייתכן מאוד שיומלץ למטופל לעבור את הניתוח.

כיצד מתבצע הניתוח?

את הניתוח ניתן לבצע תחת הרדמה מקומית בלבד אך אין מניעה לבצע אותו תחת הרדמה מלאה במידת הצורך. במהלך הניתוח המנתח למעשה מוציא את העדשה העכורה מהעין ומחליף אותה בעדשה מלאכותית. ישנן מספר דרכים להוציא את העדשה החולה אך הנפוצה ביותר היא יצירה של חתך מזערי בעין ופירוק של העדשה באמצעות אולטרסאונד. לאחר פירוק העדשה שואבים את העדשה המפורקת דרך החתך הזעיר ומכניסים במקומה של העדשה את העדשה המלאכותית. הניתוח קצר מאוד ונמשך כרבע שעה בלבד.

האם מדובר על ניתוח מסוכן?

ניתוח קטרקט בפירוש לא נחשב לניתוח מסוכן אך יש לציין כי בדומה לכל ניתוח גם לניתוח קטרקט עלולים להיות סיבוכים מסוימים ותופעות לוואי שונות. כך למשל אחד הסיבוכים היותר שכיחים של הניתוח שמופיע בקרוב לחמישים אחוז מהמנותחים המבוגרים עלול להיווצר לאחר הניתוח במהלך הזמן קטרקט משני לניתוח. תופעה זו נגרמת בעקבות צמיחה מחודשת של תאי אפיתל בעין שמתחילים להיערך בשכבות על גבי שכבות שמובילות בסופו של דבר לעכירות מחודשת של העדשה.

בנוסף לכך במקרים נדירים ביותר עלול להתרחש זיהום של חלל העין שיצריך התערבות רפואית דחופה, עלולה להיגרם היפרדות של הרשתית, דימום תוך עיני, פגיעה בחדות הראייה ועוד.

קיימות אלטרנטיבות לניתוח

נכון להיום אין בנמצא כל אלטרנטיבה לניתוח קטרקט. במידה והקטרקט לא מהווה פגיעה משמעותית לאיכות הראייה ייתכן מאוד וניתן יהיה להמשיך בחיים השגרתיים מבלי לעבור ניתוח ורק לשנות מספר במשקפיים אך בדרך כלל מדובר על מצב רפואי שרק הולך ומחמיר ולכן בסופו של דבר הראייה תלך ותיפגע. אין תרופה, טיפול תזונתי או טיפול רפואי כלשהו שיכולים לשפר את הראייה למרות שכיום נהוג לחשוב שהימנעות מחשיפה לשמש עלולה להביא להאטה מסוימת אם כי לא משמעותית במיוחד בקצב ההתקדמות של הקטרקט.

מתי מבצעים את הניתוח?

ההחלטה על מועד הניתוח צריכה להתקבל על ידי הרופא המנתח בשיתוף עם החולה. באופן עקרוני לרוב מתחילים לשקול את ביצוע הניתוח ברגע שבו המטופל מדווח על כך שהקטרקט פוגע באיכות החיים התקינה שלו. כך למשל הקטרקט יכול להפריע בנהיגה, להגדיל את הסיכון לנפילות, להקשות על הצפייה בטלוויזיה ועוד. חשוב להבין שאין צורך להמתין עד להתקדמות משמעותית ולהפרעה ניכרת בראייה כדי להחליט על מועד הניתוח ולמעשה כיום מומלץ לבצע את הניתוח בחולים מסוימים מוקדם ככל האפשר.

הנחיות מיוחדות לאחר הניתוח

בדרך כלל כבר יום או יומיים לאחר הניתוח ניתן יהיה לחזור לשגרה אך חשוב להימנע מביצוע של פעילות מאומצת מספר שבועות לאחר היציאה מהניתוח. בנוסף לכך חשוב להימנע מיצירה של לחץ על העין או משפשוף שלה ובמקרים מסוימים הרופא אף ימליץ על כיסוי עין או על הרכבת משקפיים להגנה על העין. כמו כן ייתכן כי יומלץ למנותח על הזלפת טיפות עיניים ועל שימוש במשככי כאבים בהתאם לצורך.

עוד בנושא:

ניתוח קטרקט בלייזר

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.