עדשות מגע צבעוניות – גיוון בצבע עיניים כבר לא בגדר חלום!

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
עדשות מגע צבעוניות: יתרונות וצבעוניות
עדשות מגע צבעוניות: יתרונות וצבעוניות

עדשות מגע צבעוניות הן עדשות מגע מיוחדות שהרכבה שלהן מביאה לשינוי בגוון של העין. הן נחשבות לפופולאריות במיוחד בקרב נערות צעירות וכן בקרב נשים במדינות מוסלמיות שבהן מותר להן לחשוף אך ורק את העיניים שלהן.

שמונים אחוז מהמשתמשים בעדשות המגע הצבעוניות עושים זאת לצרכים אסתטיים בלבד ואינם סובלים משום לקות בראייה אך למרות שרבים לא יודעים זאת, כיום ניתן להשיג בקלות גם עדשות מגע עם מספר בדיוק כמו עדשות מגע שקופות רגילות.

במאמר שלפניכם נדון בסכנות שגלומות בעדשות המגע הצבעוניות ונפרט אודות מספר כללים לשימוש נכון בעדשות אלה.

הסכנה שבעדשות מגע צבעוניות

מאחר ובדרך כלל לא מדובר על עדשות מגע שעושים בהן שימוש יומיומי, הרי שהמרכיבים אותן נוהגים למסור אותן בקלות יחסית. לאחרונה אנחנו עדים לתופעה שבה נערות נוטות להחליף ביניהן עדשות מגע וכתוצאה מכך עולה הסיכון לזיהומים.

בנוסף לכך, מאחר וההתייחסות לעדשות מגע צבעוניות היא כאל אמצעי קוסמטי גרידא ברוב המקרים, הרי שמשתמשים רבים מקלים ראש בסכנות שטמונות בשימוש לא נכון בעדשות מגע אלה.

אם לא די בכך, הרי שכיום קיים שוק פרוץ לחלוטין של עדשות מגע צבעוניות ובמדינת ישראל מתגלגלות אלפי עדשות מגע צבעוניות באיכות ירודה שנמכרות במחירים נמוכים שעלולות לגרום לנזקים בקרנית. במקרים מסוימים מדובר אף על נזקים בלתי הפיכים. מאחר והעדשות הצבעוניות נמכרות באופן חופשי גם בחנויות שאינן חנויות אופטיקה מורשות, המשתמשים רוכשים את העדשות פעמים רבות מבלי שהם מקבלים הסבר מקיף אודות אופן השימוש הנכון בעדשות.

כללים לשימוש נכון בעדשות מגע צבעוניות

  • הימנעו מרכישה של עדשות מגע צבעוניות בכל מקום שאינו חנות אופטיקה מורשית. כמו כן הקפידו לקבל הסבר מקיף מהאופטומטריסט לגבי הוראות השימוש בעדשות והיצמדו אליהן.
  • אין לשטוף את העדשות בכל נוזל שהוא לרבות רוק או מי ברז.
  • בדומה לעדשות מגע סטנדרטיות מומלץ להימנע מהרכבת עדשות צבעוניות בזמן השינה.
  • הימנעו מהחלפה של עדשות מגע עם אנשים אחרים.
  • יש לשמור על סטריליות מרבית של העדשות ועל ניקוי יסודי שלהן לפני כל הרכבה.
  • לפני הסרה או הרכבה של עדשות מגע צבעוניות יש לדאוג לשטיפה יסודית של הידיים במים ובסבון וכן יש להקפיד על מינימום של מגע בין האצבעות בדגש על הציפורניים לבין הקרנית של העין.
  • בכל מקרה שבו מופיעות תופעות חריגות כמו כאב, ירידה באיכות הראייה או הפרשות לא שגרתיות מהעיניים יש לגשת לרופא עיניים בדחיפות האפשרית.
סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.