די להפרשות בעין! מה צריך לעשות במקרה כזה?

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
הפרשות מהעין
הפרשות מהעין

הפרשות מהעין עלולות להעיד על מחלה מסוימת או על חדירה של גוף זר לעין למשל. במקרים מסוימים כמו לדוגמה במצבי אלרגיה יכולים להתלוות להפרשות בעין תסמינים נוספים ברקמות אחרות כמו למשל נזלת או גירוד בעור ובמקרים מסוימים להפרשות בעין נלווים תסמינים מקומיים בעין בלבד.

חשוב לציין כי אין די במראה של ההפרשות על מנת לאבחן קיום של מחלה זו או אחרת. ישנם סוגים רבים של הפרשות שיכולים להתאים למגוון של מצבים ולכן למרות שהפרשות מסוימות יכולות לרמז על קיום של מחלה מסוימת, אין די בהן כדי לאבחן את המחלה באופן מדויק.

מצבים זהים, גורמים שונים

על מנת להמחיש את העובדה שאין די במראה של ההפרשות בעין כדי לאבחן מחלה נזכיר כמה סוגים של הפרשות ונעמוד על הסכנה שבאבחון שגוי של הגורם להן להלן:

הפרשה צהבהבה ירקרקה

הפרשה כזו מהעין יכולה להעיד על זיהום חיידקי כשלרוב מדובר על דלקת הלחמית. במקרים כאלו חולים מסוימים יכולים להחליט למרוח על דעת עצמם משחה אנטיביוטית בעין.

עם זאת, ישנו מגוון של חיידקים שיכולים לגרום לזיהום בעין ולכן על מנת לאבחן באופן מדויק את הגורם להפרשה יש לגשת לרופא עיניים שיוכל לקחת תרבית מההפרשה ולשלוח אותה לבדיקת מעבדה. לא כל סוג אנטיביוטיקה מתאים לטיפול בכל זן של חיידקים, קחו זאת לתשומת לבכם.

הפרשה שקופה מעין אחת

הפרשה שקופה מעין אחת יכולה להיות במקרים רבים גם כן תוצאה של דלקת בלחמית אך לרוב מדובר על דלקת שמופיעה על רקע של זיהום נגיפי שדורשת מן הסתם התייחסות שונה לגמרי מדלקת שמופיעה על רקע של זיהום חיידקי.

עם זאת היא יכולה להופיע גם על רקע של חסימת שק הדמעות, יובש בעין שמוביל להפרשה מוגברת של דמעות ועוד.

הפרשה והצטברות מוגברת של דמעות

ישנם רבים בקרב הציבור הרחב שמאמינים כי הפרשה מוגברת של דמעות יכולה להעיד על מצב אחד או שניים לכל היותר. מדובר על טעות רווחת שכן לא זו בלבד שהצטברות של דמעות בעין יכולה להיגרם בנוסף להפרשה מוגברת של דמעות גם מחסימה של דרכי הדמעות אלא שישנן סיבות רבות שיכולות להוביל להפרשה מוגברת של הדמעות והטיפול משתנה בהתאם לגורם.

מה יש לעשות במקרה של הפרשות מהעין?

לא כל מקרה של הפרשה חריגה מהעין צריך לעורר דאגה ולכן יש לבדוק ראשית את מידת ההפרעה של ההפרשות לאיכות החיים וכן לשים לב לתסמינים נוספים שנלווים להפרשות. במידה ומדובר על הפרשות מציקות שנמשכות יותר משלושה ימים בהחלט ייתכן כי ישנו צורך לפנות לרופא המשפחה על מנת לבצע אבחון או לקבלת הפניה לרופא עיניים.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.