בדיקות עיניים – בדיקות לבחינת רקמת העין

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
בדיקת עיניים
בדיקת עיניים

בדיקת עיניים היא הגדרת מטרייה לשורה ארוכה ביותר של בדיקות שמבוצעות לעין. נהוג להפריד בין בדיקות עיניים לבדיקות ראייה שכן בדיקות עיניים מבוצעות לרקמת העין ואילו בדיקות ראייה הן בדיקות שמבוצעות על מנת לבדוק את יכולת הראייה של הנבדק ולא את העין כרקמה.

ישנן בדיקות עיניים רבות מספור שמתאימות למצבים שונים. ישנן שיש לבצע באופן שגרתי, ישנן שיש לבצע רק כאשר מתעורר חשד לפתולוגיה כלשהי, ישנן בדיקות עיניים שמבצעים לקבוצות אוכלוסייה מסוימות בלבד, ישנן בדיקות עיניים שמבצעים לפני ניתוחים בעין כדי לתכנן את הניתוח או כדי לבחון את מידת ההתאמה של המועמד לניתוח ועוד.

בדיקות העיניים הראשונות

הבדיקה הראשונה של העין מומלצת לביצוע לכל יילוד כבר לאחר צאתו לאוויר העולם וכן מומלץ לחזור על הבדיקה לאחר שמלאו לו שישה חודשים. בבדיקה שמבוצעת לתינוקות הרופא מתמקד ביכולת של התינוק לעקוב אחרי תנועה של עצמים, ביכולת שלו ליצור קשר עין, במידת התנועתיות של גלגלי העיניים, במנח שלהם ועוד.

על ידי בחינה מדוקדקת של מנח העין ומידת התנועתיות של העיניים הרופא יכול לאבחן למשל מצבים של פזילה, צניחת עפעף, מגבלות תנועתיות של העיניים, עין עצלה ועוד.

בדיקות עיניים לפני ניתוח להסרת משקפיים

בניגוד למה שרבים חושבים, רק שבעים אחוז מהמעוניינים בניתוח לייזר לתיקון הראייה אכן מתאימים לעבור אותו. על מנת לסנן את המועמדים שאינם מתאימים לעבור את הניתוח נהוג לבצע לפניו בדיקה שאורכת כשלוש שעות בממוצע במהלכה בוחנים למשל את עובי הקרנית, את פני השטח שלה, את מידת הרפרקציה ועוד. לא אחת מתברר שהקרנית למשל לא עבה מספיק ובעקבות כך מחליטים ששיוף שלה עלול להותיר בה נזקים בלתי הפיכים וממליצים למטופל לבחור בפתרון שונה.

בדיקות עיניים שגרתיות אצל מבוגרים

ההמלצה הרווחת ביותר בפי רופאי העיניים בישראל כמו בעולם היא לגשת לאחר גיל ארבעים לבדיקת עיניים אצל רופא עיניים לפחות אחת לשנתיים. ישנה תפיסה מוטעית מאוד באוכלוסייה הכללית לפיה יש לגשת לבדיקות עיניים רק כאשר מופיעים ליקויי או בעיות ראייה.

עם זאת, מה שחשוב להבין זה שלא מעט מחלות עיניים לא באות לידי ביטוי בתסמינים קליניים שפוגעים בראייה בשלבים הראשונים שלהן. לרוע המזל עד שמגיעים התסמינים הקליניים לרוב מדובר כבר על מצב שבו מאוחר מדי מכדי להגיש עזרה, לתקן את הראייה ולהשיב אותה לרמה התקינה שלה.

על ידי ביצוע של בדיקות עיניים שגרתיות גם ללא סימנים מחשידים לאחר גיל ארבעים ניתן לאבחן התחלה של מגוון רחב ביותר של מחלות שהמטופלים חולים בהן מבלי להיות מודעים לכך כלל. שימו לב – ככל שהמחלות שפוגעות בעיניים מתגלות ומאובחנות בשלב מוקדם יותר, כך ניתן לטפל בהן באופן טוב יותר ולהאט את ההתקדמות שלהן ביעילות רבה יותר.

בעוד שבתינוקות ובילדים מצליחים לאבחן בשלב מוקדם מחלות עיניים שאופייניות לקבוצת גילאים זו כמו למשל פזילה או פזילה סמויה, עין עצלה או רפרקציה קטנה, הרי שבמבוגרים לרוב מאבחנים במהלך בדיקות העיניים השגרתיות מחלות שאופייניות יותר לאוכלוסייה המבוגרת כמו למשל קטרקט, ניוון של הרשתית, גלאוקומה ועוד.

מי צריך לעבור בדיקות עיניים בתדירות גבוהה יותר?

באופן עקרוני ילדים צריכים להיבדק לפחות שלוש פעמים בתקופת הילדות עד גיל עשר ואילו מבוגרים כפי שציינו צריכים להיבדק אחת לשנה עד שנתיים. עם זאת ישנן קבוצות באוכלוסייה שעבורן מומלץ לגשת ולעבור בדיקות עיניים לעתים תכופות יותר.

בין היתר מדובר על כאלו שסובלים מבעיות עיניים מאובחנות, כאלו שסובלים מיתר לחץ דם מאוזן או לא מאוזן תרופתית, אנשים סוכרתיים, אנשים שסובלים ממחלות אוטואימוניות שונות כמו קרוהן או דלקת מפרקים שגרונית ועוד. אבחון מוקדם יכול להציל את הראייה שלכם ולכן גם אם בדיקות העיניים אינן נחשבות לבדיקות הנעימות ביותר שישנן, עליכם להקפיד בכל זאת לעבור אותן אחת לפרק זמן מסוים ויפה שעה אחת קודם.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.