שעורה בעין: אפשר להעביר את המטרד בקלות!

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
מצב של שעורה בעין: איך לטפל?
מצב של שעורה בעין: איך לטפל?

שעורה בעין היא תופעה שכיחה יחסית שמאופיינת בדלקת בבלוטות החלב שממוקמות בעפעפיים. היא מתרחשת כתוצאה מחסימה של בלוטת שומן אחת או מספר בלוטות שומן בעפעף שבעקבותיה מתרחשת הצטברות של ההפרשה בעפעף התחתון או בקצה התחתון של העפעף העליון.

במקרים מסוימים התגובה הדלקתית מתרחשת בעקבות זיהום של ההפרשות שלא מנוקזות החוצה מן הגוף אך לא אחת הדלקת היא תגובה של המערכת החיסונית להפרשה עצמה.

לפי המחקרים שנערכו בתחום נראה כי כל אדם יסבול משעורה לפחות פעם אחת בימי חייו. היא יכולה לתקוף ילדים ומבוגרים כאחד והסיכון לסבול משעורה גבוה במיוחד באנשים שסובלים מיובש כרוני בעיניים או מדלקת כרונית של העפעף.

ברוב המוחלט של המקרים מדובר על דלקת מקומית שאינה קשורה למערכות גוף אחרות זולת העין והעפעף אך ישנם כמה יוצאים מן הכלל. כך למשל שעורה מופיעה בשכיחות גבוהה יחסית בקרב הסובלים מאקנה או מרוזיצאה.

תסמיני שעורה

התסמינים של שעורה זהים לתסמינים של כל דלקת עיניים אחרת שיכולה להופיע על רקע של גורמים שונים. כך למשל היא באה לידי ביטוי באדמומיות בעין ובעפעף, בתחושת גרד או צריבה, ברגישות מוגברת לאור, בריבוי של דמעות ועוד. מאפיין ספציפי של שעורה שלא מאפיין כל דלקת עיניים הוא הופעה של בליטה קטנה על העפעף באזור שבו נוצרה החסימה של הבלוטה. במקרים מסוימים התסמינים יכולים להיות חריפים מאוד ולכלול גם כאב רציני במידה ומדובר על חסימה של אחת מהבלוטות העמוקות בעפעף. מצב זה נקרא שעורה פנימית.

כאשר החסימה נפתחת, לרוב ניתן להבחין ביציאה של מוגלה מהבליטה בעפעף ואז גם בדרך כלל מורגשת הקלה במידת הכאב ושאר התסמינים.

איבחון שעורה בעין

בניגוד למגוון רחב ביותר של מחלות עיניים, על מנת לאבחן שעורה אין צורך בביצוע של בדיקות מורכבות יתר על המידה. רופא עיניים יכול לאבחן את השעורה בהסתמך על התלונות של החולה ועל המראה האופייני של הבלוטה הסתומה בלבד.

טיפול בשעורה – מטלית לחה בדרך כלל פותרת את הבעיה

ברוב המקרים, שעורה לא מצריכה התערבות רפואית ולרוב ניתן לטפל בה באמצעים ביתיים. כך למשל נהוג להניח מטלית לחה וחמה על העין הכואבת במשך עשר דקות כארבע פעמים ביום. השעורה אמורה לחלוף תוך שלושה ימים לכל היותר מאליה אך במידה והיא מתפשטת או במידה ומדובר על שעורה שהתסמינים שלה פוגעים באופן מיוחד באיכות החיים של החולה, מומלץ לגשת לבדיקה אצל רופא עיניים.

למרות הפיתוי שחשים חולים מסוימים שסובלים משעורה, חל איסור מוחלט לנקז את השעורה באופן עצמאי אך במקרים מסוימים אכן יבוצע ניקוז של הבלוטה על ידי רופא העיניים באופן סטרילי ומקצועי.

כמו כן בדרך כלל הרופא ימליץ להימנע מהרכבת עדשות מגע כיוון שהרכבה שלהן עלולה לגרום לזיהום שלהן ובעקבות כך לאחר היעלמות השעורה היא עלולה לחזור. במידה והשעורה עקשנית ומפושטת במיוחד ייתכן שהרופא ימליץ על מתן של אנטיביוטיקה דרך הפה, על הזלפה של טיפות אנטיביוטיקה או על מריחה של משחה אנטיביוטית.

מניעה של שעורה

הדרך הטובה ביותר להימנע משעורה היא להימנע משימוש משותף במוצרי קוסמטיקה או איפור לעיניים, הימנעות משימוש במוצרי איפור וקוסמטיקה מאיכות ירודה במיוחד והימנעות ממגע בין האצבעות לעין ללא שטיפה יסודית שלהן טרם המגע.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.