עיוורון

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
עיוורון
עיוורון

עיוורון הוא סוג של נכות שבאה לידי ביטוי בחוסר היכולת לראות. במקרים מסוימים מדובר על עיוורון מולד אך ברוב המקרים העיוורון הוא נרכש.

העיוורון יכול להיות תוצאה של מחלה או תאונה, כתוצאה מבעיה בעיניים עצמן או כתוצאה מבעיה נוירולוגית וכן יכול להופיע בעין אחת או בשתי העיניים.

באופן עקרוני המונח לקוי ראייה מתייחס גם לאדם עיוור אך ישנם לקויי ראייה שאינם עיוורים לחלוטין. במדינת ישראל חיים יותר מעשרים וחמישה עיוורים וברחבי העולם חיים בין ארבעים לארבעים וחמישה מיליון עיוורים סך הכול.

ההגדרה של עיוורון במדינת ישראל

ההגדרה של עיוורון במדינת ישראל מיישרת קו עם ההגדרה של עיוורון במדינות אירופה. לפי ההגדרה על מנת שאדם ייחשב לעיוור עליו לענות על אחד מהקריטריונים הבאים:

  • עיוורון מוחלט ללא תפיסת אור.
  • חדות ראייה שלא עולה על 3/60 (ראייה תקינה מוגדרת כראייה של 6/6).
  • צמצום משמעותי ביותר של שדה הראייה שמוביל לכך שהזווית של שדה הראייה לא עולה על עשרים מעלות בלבד (באדם הבריא שדה הראייה הוא בעל זווית של 180 מעלות).

מה הם הגורמים לעיוורון?

העיוורון יכול להיות תוצאה של מום מולד שמקורו בבעיית התפתחות ברחם, טראומה שהתרחשה במהלך הלידה או כתוצאה ממחלה גנטית. כמו כן העיוורון יכול להיות נרכש ולהתרחש כתוצאה מבעיה מקומית במערכת הראייה או כתוצאה ממחלה מערכתית שגרמה בין היתר לנזק במערכת הראייה.

כך למשל עיוורון שמקורו בבעיה מערכתית יכול להיות תוצאה של סוכרת לא מאוזנת, יתר לחץ דם, גידול במוח ועוד ואילו עיוורון שמקורו במחלת עיניים יכול להיות תוצאה של קטרקט, גלאוקומה, היפרדות הרשתית, גידול סרטני בעין ועוד.

העיוורון יכול להיות גם תוצאה של מחסור בוויטמין A, ניוון של הרשתית, נוכחות של טפיל בעין (כמו במחלת עיוורון נהרות), חבלה בעין (טראומה) ועוד.

התמודדות עם עיוורון

חוש הראייה הוא אחד החושים המרכזיים ביותר בבני אדם וזאת בניגוד ליונקים אחרים כמו למשל כלבים שמסתמכים במידה ניכרת על חוש הריח.

לפיכך אובדן של יכולת הראייה יכול להגביל עד מאוד את האדם העיוור. המוגבלות באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים, החל מהיכולת להשתכר וכלה ביכולת למצוא בני זוג. לפיכך פותחו במהלך השנים מגוון אמצעים שמטרתם להקל על חיי הסובלים מעיוורון. בין היתר יש להזכיר את האמצעים הבאים:

  • כתב ברייל – כתב שמורכב מנקודות שבולטות מעל פני השטח של הדף או המשטח. כתב ברייל מותאם לעיוורים כיוון שעל מנת לקרוא בכתב ברייל צריך למשש את הכתוב במקום לראות אותו. הכתב הומצא על ידי לואי ברייל, שהתעוור כתוצאה מתאונה שעבר בילדותו. כתב ברייל מאפשר לעיוורים לקרוא ספרים וכן להקליד באמצעות מקלדות מיוחדות.
  • כלב נחייה – כלב שאולף באופן מיוחד על מנת שיוכל לסייע לעיוורים להתנייד באופן רגלי. מדובר על כלבים שהמזג הטבעי שלהם שקט ונינוח שמאולפים לעקוף מכשולים, לצעוד בקו ישר, לחצות כביש באופן בטוח ועוד.
  • מקל חישה – מקל מיוחד שמאפשר לאנשים עיוורים לחוש את הדרך שלפניהם וכך להימנע ממכשולים או מהיתקלות באנשים, לרדת ולעלות במדרגות, להיזהר ממדרכות גבוהות ועוד.
  • התאמת אתרים לעיוורים – ישנם אתרי אינטרנט מיוחדים שעברו התאמה לציבור העיוורים שמאפשרים לעיוורים להאזין לתוכן שנמצא באתר במקום לקרוא אותו.
  • ספורט לעיוורים – ישנם עיוורים רבים שעוסקים להנאתם בסוגי ספורט שונים. ישנם ענפים רבים שמותאמים לנכים בעיקר על ידי ליווי של אדם נוסף במהלך הפעילות וכך העיוורים יכולים ליהנות מריצה, רכיבה על אופניים, ממשחק גולף, ממשחק השחמט ועוד.
סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.