בדיקת גוניוסקופיה: מה היא בודקת ומדוע חשובה כל כך?

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
מהי בדיקת גוניוסקופיה?
מהי בדיקת גוניוסקופיה?

בדיקת גוניוסקופיה או בעברית "בדיקת זווית הלשכה הקדמית" היא בדיקה חשובה מאין כמוה שמשחקת תפקיד מרכזי באבחון של מחלת הגלאוקומה ובתהליך הערכת הסיכון לחלות במחלה זו.

על מנת להבין את מהות הבדיקה תחילה נפרט אודות המרכיבים הרלוונטיים למחלה זו בעין: נוזל הלשכה, הזווית והלשכה הקדמית.

הלשכה הקדמית

הלשכה הקדמית הוא המונח הרפואי שמשמש לתיאור של החלל שנמצא בין הקשתית שממוקמת בחלק הקדמי של הלשכה הקדמית לבין הקרנית והאישון שממוקמים בחלקה האחורי של הלשכה הקדמית.

הלשכה הקדמית מלאה בנוזל צלול שנקרא נוזל הלשכה או בלעז aqueous humor שנוצר על ידי גוף העטרה באופן קבוע.

מגוף העטרה נוזל הלשכה זורם אל האזור בעין שנקרא הלשכה האחורית שנמצא בין הקשתית לבין העדשה ומשם ממשיך וזורם דרך האישון ללשכה הקדמית. משם הוא מתנקז לאזור הזווית ועוזב את העין.

הזווית

הזווית ממוקמת באזור החיבור שבין הקרנית לקשתית. בזווית פועלת מערכת סינון שמאפשרת את הניקוז הטבעי של נוזל הלשכה. כאשר הזווית פתוחה הניקוז מתאפשר ללא הפרעה אך כאשר מתרחשת הפרעה ביכולת הניקוז התקינה, הנוזל שמיוצר ללא הפסקה יכול להצטבר ובעקבות כך תתרחש עלייה ברמת הלחץ התוך עיני. עלייה בלחץ התוך עיני עשויה להחמיר ולבוא לידי ביטוי במחלת הגלאוקומה.

מה ניתן ללמוד מבדיקת גוניוסקופיה?

בדיקת גוניוסקופיה מאפשרת לרופא לבחון באופן סובייקטיבי את המצב של הזווית. הממצאים של הבדיקה מאפשרים לרופא להבין האם המקור להצטברות הנוזל הוא בזווית סגורה או שמא הזווית פתוחה ותקינה ואז יש להמשיך ולברר מה הוא מקור הבעיה. עלייה בלחץ התוך עיני יכולה להיווצר גם כתוצאה מהפרעה בזרימת הנוזל שאינה קשורה לזווית בהכרח כמו למשל במקרה של פגיעה בזרימת הנוזל באישון.

אבחון של זווית סגורה מאפשר להגיש טיפול מונע, להפחית את הסיכון להתפתחות של גלאוקומה ולהציל את הראייה בעין הפגועה.

עם זאת, נכון להיום הבדיקה לא מבוצעת באופן שגרתי אלא רק בהינתן תסמינים מסוימים או בקרב חולים שנמצאים בסיכון לפתח גלאוקומה.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

לפני תחילת הבדיקה הרופא יטפטף מספר טיפות עיניים לעין שבה עתידה להתבצע הבדיקה במטרה לאלחש אותה ולאחר מכן יניח עדשת מגע מיוחדת על הקרנית שתאפשר לו לראות את זווית העין בבירור.

הבדיקה יכולה לעורר אי נוחות מסוימת בעין אבל אינה כרוכה בכאב, אינה מסוכנת ואין לה תופעות לוואי. העדשה למעשה מגדילה את הלחץ בלשכה הקדמית וכתוצאה מכך הזווית תיפתח במקרים בהם היא תקינה או תישאר סגורה במקרים בהם ישנה הידבקות.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.