נמאס לכם לסבול מפזילה בעיניים? על יתרונות הניתוח לסובלים מפזילה

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
ניתוח פזילה בעיניים: על היתרונות
ניתוח פזילה בעיניים: על היתרונות

פזילה היא מצב שבו העיניים לא מתואמות ביניהן וכתוצאה מכך במקום להתמקד באותה הנקודה במקביל הן מתמקדות כל אחת בנקודה אחרת במרחב.

במצב כזה המוח מקבל שתי תמונות שונות ובמידה והפזילה מתרחשת בילדים, הוא מנטרל את האזור שבו התמונה מאחת העיניים נקלטת ועוברת עיבוד על מנת להימנע מראייה כפולה.

מנגנון זה בא לפצות על הלקות ובמידה והפזילה אינה מטופלת עד גיל עשר אותו אזור במוח שצריך לעבד את המידע שמגיע מהעין הפוזלת והלא מותאמת לא יתפתח או שהוא יעבור ניוון במידה וכבר החל את ההתפתחות שלו לפני הופעת הפזילה.

מצב זה עלול להוביל לתופעה שנקראת עין עצלה שבה חרף העובדה שהעין בריאה, עדיין לא מתקבל ממנה מידע ויזואלי על רקע חוסר ההתפתחות או ניוון האזור במערכת העצבים המרכזית שאמון על קליטת המידע המגיע ממנה ופיענוחו.

האנטומיה של שרירי העין

מסביב לעין פועלים שישה שרירים שעוטפים אותה ומאפשרים את התנועתיות שלה. השרירים ממוקמים בזוגות בציר האופקי, האנכי והאלכסוני של העין כשמכל צד פועלים זוג שרירים מנוגדים במתכונת של קפיצים. כל אימת שהעין מביטה לכיוון מסוים, אחד מהשרירים בציר הספציפי שאליו היא פונה נמתח ואילו השני מתכווץ. במקרים שבהם אחד מהשרירים מתוח יתר על המידע או רפוי יתר על המידה, עלולה להיווצר פזילה שתבוא לידי ביטוי בחוסר תיאום בין העיניים.

בדרך כלל הפזילה היא חד צדדית אך במקרים נדירים הפזילה עלולה לבוא לידי ביטוי בשתי העיניים במקביל. כמו כן ברוב המקרים הפזילה היא מולדת. בקרב תינוקות רבים קיימת פזילה מולדת שהולכת ונעלמת עד גיל חצי שנה עד שמונה חודשים אך במקרים בהם הפזילה ממשיכה להתקיים, ייתכן מאוד שהרופא עיניים ימליץ על ביצוע של ניתוח לתיקון פזילה.

הניתוח נדרש הו מסיבות בריאותיות (על מנת למנוע עין עצלה) והן מסיבות חברתיות.

מה עושים בניתוח?

בניתוח מבצעים מעין כיול מחדש של שרירי העיניים. באופן טבעי כל שריר מחובר בשתי נקודות עגינה, האחת ממוקמת מאחורי העין והשנייה בגלגל העין עצמו. לאחר שמאבחנים את השריר הבעייתי מכינים תכנית ניתוח לפיה משנים את נקודת העגינה של השריר לעין על מנת לשחרר אותו או למתוח אותו.

במקרים מסוימים מבצעים את הניתוח בשני שלבים או יותר – בשלב הראשון מחברים את השרירים למיקום החדש בגלגל העין ולאחר מכן מעירים את המטופל ומנסים לראות האם הניתוח הצליח. במידה והניתוח הצליח עוברים לשלב השני שלו ומעגנים את השרירים לנקודות העיגון החדשות שלהן באופן פרמננטי. במידה והניתוח לא הצליח, מבצעים כיוונון מחדש וכן הלאה.

תופעות הלוואי השכיחות מול תופעות הלוואי הנדירות

ישנן מספר תופעות לוואי לניתוח לתיקון פזילה שנחשבות שכיחות באופן יחסי. כך למשל לאחר הניתוח יכול מאוד להיות שהעיניים יהיו נפוחות וכן רוב הסיכויים שיתלוו לנפיחות כאבים.

מלבד זאת ייתכנו גם הפרשות דמיות מהעיניים או מהעין המנותחת. הנפיחות והכאבים עלולים להימשך מספר שבועות אך לרוב ניתן לטפל בכאבים על ידי נטילת משככי כאבים סטנדרטיים שניתנים לרכישה בכל בית מרקחת ותו לא.

בנוסף לתופעות הלוואי השכיחות שצוינו לעיל שלא אמורות לעורר דאגה, במקרים נדירים אכן עלולים להתעורר סיבוכים כתוצאה מהניתוח שכוללים בעיקר הופעה של זיהום.

אי לכך בכל מקרה שבו מתחילות להופיע הפרשות מוגלתיות בדגש על הפרשות סמיכות בצבע צהבהב עד ירקרק ובכל מקרה שבו מופיעים כאבים חזקים מאוד וממושכים מאוד וכן בכל מקרה שבו חלה ירידה בחדות הראייה, ישנה חשיבות עליונה לגשת לרופא עיניים עם עדיפות למנתח שביצע את הניתוח בדחיפות האפשרית.

תוך כמה זמן ניתן ליהנות מתוצאות הניתוח?

באופן עקרוני את התוצאות של הניתוח ניתן לראות (תרתי משמע) כבר בימים הראשון לאחר ההתאוששות. עם זאת, כיום נהוג להמתין עד שישה שבועות לפני שניתן להצהיר על הצלחתו או על כישלונו של הניתוח.

במקרים מסוימים ייתכן כי הניתוח הצליח יתר על המידה, כלומר שלאחריו תיווצר פזילה בכיוון מנוגד לזה של הפזילה שבגינה נערך הניתוח הראשון. כמו כן ייתכן כי במקרים מסוימים מפאת החומרה של הניתוח עדיין תיוותר פזילה מסוימת אם כי פחות חמורה מהפזילה המקורית.

בכל מקרה שבו תוצאות הניתוח לא משביעות רצון ניתן לעבור לאחר פרק זמן מסוים ניתוח תוסף לתיקון פזילה.

ראו גם:

פזילה כלפי פנים של הינקות

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.