אלרגיה בעין – איך אפשר להימנע ומה צריך לעשות

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?
אלרגיה בעין
אלרגיה בעין

ישנם רבים שמאמינים באמת ובתמים שהתסמינים היחידים של אלרגיה שמופיעה בעיקר בעונת האביב עם חידוש הפריחה פוגעים באף ובמערכת הנשימה באופן כללי. עם זאת, כיום ידוע כי ארבעים אחוז מאוכלוסיית ארצות הברית ושיעור קרוב מאוד בקרב אוכלוסיית ישראל סובלים מתסמיני אלרגיה גם בעיניים. ישנם אנשים שסובלים מהתסמינים רק בעונות הפריחה וישנם שסובלים מתופעות אלו במשך כל ימי השנה.

גורמים ותסמינים

ישנם גורמים רבים שיכולים לגרום להופעה של התסמינים האופייניים. למעשה ייתכן מאוד שארבעה חולים יציגו בדיוק את אותם התסמינים אבל כל אחד מהם יסבול מהם על רקע של חשיפה לאלרגן שונה לגמרי. האלרגנים השונים יכולים להיות למשל חשיפה לאבקני פרחים מסוימים, חשיפה לקרדית האבק, חשיפה לפרוות חתולים או כלבים, חשיפה לאבק ועוד.

התסמינים של האלרגיה מגוונים מאוד ויכולים להשתנות ממטופל למטופל. כמו כן דרגת החומרה של התסמינים משתנה בין אדם לאדם ובעוד שישנם כאלו שכמעט ולא יסבלו מתסמינים כלשהם, הרי שישנם כאלו שהאלרגיה תוביל לפגיעה משמעותית ביותר באיכות החיים שלהם עד כדי בעיית תפקוד של ממש. בין היתר מדובר על הופעה של אדמומיות בעיניים, תחושה של גרד חזק באזור העין, רגישות מוגברת לאור, נפיחות באזור העפעפיים, הפרשה מוגברת של דמעות, תחושה של גוף זר בעין, תחושת צריבה ועוד.

כיצד מונעים אלרגיה בעין?

הדרך הטובה ביותר לטפל באלרגיה בעין היא על ידי מניעת החשיפה לאלרגנים שמובילים להיווצרות התסמינים האופייניים לחולה. לצורך כך יש כמובן לאבחן את התסמינים על ידי תשאול מקיף של המטופל ועל ידי מתן תשומת לב למועד ההופעה של האלרגיה.

לאחר שבוצע האבחון יש לנקוט במספר פעולות על מנת להבטיח שלא תתקיים חשיפה לאלרגן. כך למשל אם מתברר שמקור האלרגיה הוא בחשיפה לאבקני פרחים, הרי שמומלץ להקפיד על סגירת החלונות בבית ולהעדיף להישאר בבית ולא לצאת לחיק הטבע בזמן הפריחה.

במידה ומדובר למשל על אלרגיה שמופיעה על רקע של חשיפה לאבק או לקרדית האבק, מומלץ לכבס את המצעים עליהם ישן החולה לעתים קרובות וכן לשאוב אבק ולנקות אבק באופן תדיר. ישנם אנשים שאלרגיים לחומרי קוסמטיקה מסוימים וגם אז, לאחר שמזהים את החומרים החשודים יש להימנע מלעשות שימוש בהם.

טיפול בעזרת כדורים

מאחר ומדובר על תופעה בריאותית נפוצה מאוד, הרי שישנו מגוון רחב מאוד של כדורים שניתן לקחת כדי להקל על התופעה הרווחת. הכדורים הנפוצים ביותר שמתאימים לסובלים מאלרגיות באופן כללי הם כדורים שמכילים אנטי היסטמינים שתפקידם לשבש את המנגנון הבסיסי של האלרגיה.

עם זאת, לא מדובר על כדורים שמיועדים לטפל באלרגיה בעין באופן ספציפי ולמעשה ישנם כאלו שסובלים מתופעת לוואי של יובש בעין לאחר השימוש בכדורים שונים מקבוצה זו ולכן יש לעקוב היטב אחרי הופעה של תופעות לוואי אלה.

כדורים לטיפול באלרגיה שניתן להשיג היום ללא צורך במרשם רופא הם למשל זילרג'י או היסטזין וכדורים שיש להשיג מרשם רופא על מנת לעשות בהם שימוש יכולים להיות למשל אריוס או טלפסט. ישנם גם כדורים שמכילים בנוסף לאנטי היסטמינים גם חומרים שתפקידם לכווץ כלי דם כמו למשל נוסידקס, היסטדקס או היסטפד.

טיפול בעזרת טיפות עיניים

בדיוק כמו שישנם כדורים שניתן להשיג במרשם רופא בלבד וכדורים שניתן להשיג גם ללא מרשם רופא, כך ישנן טיפות עיניים שמיועדות לסובלים מאלרגיה בעין שניתן להשיג עם או בלי מרשם רופא. ישנם מספר סוגים של טיפות עיניים לסובלים מאלרגיה להלן:

  • טיפות אנטי היסטמיניות (אופטילסט או אופטריל).
  • טיפות שמטרתן לכווץ כלי דם בעין.
  • טיפות שמיועדות למנוע את ההתקף האלרגי שמכילות חומרים שמייצבים את הפעילות של תאי הפיטום (אופטיקרום).
  • טיפות משולבות שמכילות גם אנטי היסטמינים וגם מייצבי תאי פיטום.
  • טיפות שניתנות במרשם רופא בלבד שמכילות נוגדי דלקת שאינם סטרואידים (וולטרן, אינדוקליר).

טיפולים נוספים

אם הטיפות והכדורים לא עזרו ולא הביאו להקלה המיוחלת ייתכן והרופא ימליץ למטופלים על זריקות נגד אלרגיה או על מגוון טיפולים שמטרתם לחבל בפעילות מערכת החיסון אך יש לזכור שלרוב לטיפולים אלו ישנן תופעות לוואי לא נעימות. באופן עקרוני ישנו גם מגוון דרכים להקלה על התסמינים באופן ביתי.

בין היתר מדובר על הנחה של מטלית לחה וקרה על העיניים לאחר שטיפה יסודית שלהן, להימנע במידת האפשר משפשוף או גירוד של העין, לעשות שימוש בחומר סיכה מלאכותי כדי לשטוף החוצה את האלרגנים, להקפיד על הרכבת משקפי שמש לפני שיוצאים החוצה מהבית ועוד.

בכל מקרה שבו העיניים כואבות במיוחד או בכל מקרה שבו המטופל סובל מאובדן מסוים שלך הראייה באחת מהעיניים יש לפנות באופן מידי לקבלת טיפול רפואי.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.