פזילת תינוקות

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?

פזילת תינוקותאם עיני התינוק נראות לקויות או לא מיושרות, יתכן שקיימת בעיית פזילה או אמבליופיה, שהיא עין עצלה.

יש להתייעץ עם הרופא, שייתן הפניה לרופא עיניים. למרבה המזל, מצבים אלו ניתנים לטיפול בהצלחה אם מזהים אותם מוקדם.

יש להבין שמצב בו עיני התינוק נודדות או לא מיושרות, נחשב לתופעה נורמאלית כשהיא מתרחשת מפעם לפעם. התינוק פשוט מתרגל לעיקרון הפעלת עיניו. אך אם עיניו נראות לא מיושרות רוב הזמן, או אם המצב אינו משתפר, יש להתייעץ עם הרופא.

מהי פזילת תינוקות?

זהו מצב של חוסר תיאום בין העיניים. אם עיני התינוק מציגות מצב בו כל עין פונה לכיוון אחר, והן אינן מתמקדות באותו אובייקט, יתכן שמדובר בפזילה. מצב זה מתרחש כתוצאה מבעיה עם האופן בו המוח שולט על העיניים, ולא כתוצאה מבעיה עם שרירי העיניים, ומסיבה זו מומחי עיניים בדרך כלל אינם ממליצים על תרגילי עיניים לטיפול בפזילה.

אם התינוק סובל מפזילה שאינה מטופלת, מוחו מתחיל להתעלם מהקלט באחת העיניים, ובסופו של דבר ההתעלמות מבעיית הראיה מובילה להתדרדרות. מצב זה ידוע בתור עין עצלה, ועלול להתרחש אף נזק בתפיסת עומק.

מהי עין עצלה?

מצב זה מתפתח כשהמוח מכבה או מונע את הראייה בעין אחת. זה יכול לקרות אם עיני התינוק אינן מיושרות או אם אינו מסוגל לראות עם עין אחת בשל קוצר ראייה, רוחק ראייה, אסטיגמציה או משהו שחוסם ראיה ברורה באותה עין, כגון קטרקט או צניחת עפעף.

כשלושה עד שישה אחוזים מהתינוקות מתחת לגיל שש מפתחים עין עצלה. הטיפול מוצלח ביותר לפני גיל חמש או שש, למרות שמחקר חדש מראה שאפילו ילדים גדולים יותר מצליחים לשחזר את הראייה. אם מתעלמים מהבעיה, עין עצלה עלולה לגרום לאובדן ראייה קבוע.

הגורמים

לעיתים פזילה קיימת כבר בלידה, כשהיא עוברת בתורשה, אך היא עשויה להופיע גם בקרב תינוקות ללא היסטוריה משפחתית, וכאשר זה המצב, הפזילה מצביעה לעיתים על בעיית ראייה משמעותית יותר, כגון הפרעות שיתוק מוחין ותסמונת דאון. תינוקות שנולדו בטרם עת או במשקל לידה נמוך נמצאים בסיכון גבוה יותר.

כיצד ניתן לקבוע אם התינוק סובל מפזילה?

במצב זה, עיני התינוק עשויות להיראות כאילו הן "נעות" או שאחת מהעיניים נראית כאילו היא נסחפת פנימה, החוצה, או כלפי מעלה. פזילה עשויה להיות קבועה, כלומר, כשהעיניים תמיד נעות או לא מיושרות, או שהיא עשויה להופיע לסירוגין. במקרים מסוימים, עיני התינוק מופיעות כלא מיושרות, במיוחד כשהוא מביט ימינה או שמאלה, כשלמעשה הן מיושרות.

הדוגמא הנפוצה ביותר למצב זה היא תופעה בה עיני התינוק נראות כנעות פנימה, כשלמעשה זוהי אשליה אופטית הנגרמת כתוצאה מקיפולי עפעף גדולים או גשר אף רחב. רופא הילדים מבצע בדיקה פשוטה להבדלת מצב זה מפזילה אחרת.

מהם הטיפולים לפזילה בתינוקות?

פזילה היא תוצאה של רוחק ראיה אותו ניתן לתקן עם משקפיים, במיוחד אם המצב מאובחן מוקדם. לעיתים גם אם התינוק מרכיב משקפיים, הוא עשוי להזדקק לטיפול כירורגי. למרות העדר התיאום בין מרכזי העיניים במוח, לא ניתן להשפיע על המוח לשנות את יישור העיניים, ולכן רופאים פועלים על שרירי העין הנגישים. הניתוח מפצה, ולא מתקן את הבעיה.

הצעד הראשון הוא לטפל בכל בעיה בסיסית, באמצעות תיקון אסטיגמציה או קוצר ראייה עם משקפיים או הסרת קטרקט עם ניתוח, למשל. ברגע שהמצב מטופל, המטרה היא לעודד את מוח התינוק להתחבר עם העין החלשה, ובסופו של דבר לשפר את יכולת הראייה.

טיפול בעין עצלה

אם התינוק סובל ממצב זה עקב צורך במשקפיים, הטיפול במשקפיים פועל כמו עדשת מצלמה ומסייע להתמקדות על חפץ בחלק האחורי של העין. הרכבת המשקפיים לתקופת זמן מספקת מאפשרת למוח תמונה ברורה יותר, מה שעשוי לשפר את קשר העין-מוח. אך אם עיני התינוק מתמקדות כראוי באור טבעי, משקפיים לא יסייעו לטיפול בעין עצלה.

במקום זאת, הרופא ימליץ על כיסוי העין החזקה של התינוק עם תחבושת או שיקבע טיפול טיפות עיניים אחת ליום על מנת לטשטש את הראייה בעין זו. גישות אלו מאלצות את המוח להשתמש בעין החלשה, בתהליך שעשוי להימשך מספר שבועות, חודשים או אפילו שנים.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.