עדשות מגע בקיץ

בריאות העין זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לבריאות העין!

מה יש לנו בכתבה?

עדשות מגע בקיץמרכיבי עדשות מגע רבים תוהים כיצד להגן על עיניהם בחודשי הקיץ הקשים בישראל. בעקבות החשיפה לקרני UV, השימוש בקרם ההגנה השמנוני, והשחייה, קיימים מקרים רבים שבהם מרכיבי עדשות מגע זקוקים לטיפול נוסף בעיניים. מאמר זה מספק מספר טיפים קלים המיועדים למרכיבי עדשות מגע בקיץ.

שהייה בבריכה או בים עם עדשות מגע

אנשים רבים חושבים פעמיים לפני שהם קופצים לתוך הבריכה או נכנסים לים עם עדשות מגע. רופאי עיניים רבים חלוקים בדעותיהם לגבי השימוש הנכון בעדשות מגע בקיץ, ומסבירים שעדשות מגע אינן מתאימות לשהייה במים המכילים כלור או במים המכילים ריכוזי מלח גבוהים, שכן הן מחליקות מהעיניים, וגורמות לתחושה מוזרה של יובש בעיניים. ההמלצה הנפוצה היא להשתמש בעדשות מגע מיוחדות או להרכיב משקפיים במהלך השחייה.

שחייה עם עדשות מגע מגבירה באופן משמעותי את הסיכון לזיהום אורגניזמים החיים במים. החיידקים מתקיפים את עדשות המגע וחודרים ממש לעין. לכן מומלץ להשתמש בעדשות חד פעמיות אותן משליכים לאחר השחייה. פעולה זו מבטלת את הסיכון של יצירת קרקע פורייה לחיידקים המתרבים על העדשה.

מיזוג אוויר

העיניים חוות יובש במיוחד בסביבות ממוזגות בהן האוויר יבש יותר ואינו לח. בישיבה במכונית או בחדר ממוזגים, יש לשבת הרחק מפתחי האוורור, כך שלא ינשבו ישירות אל העיניים. זוהי משימה מורכבת כשבמשרדים אנשים נוטים להתווכח על רמות ותכיפות השימוש במזגנים, ולא לכולם יש את השליטה על הפעלת המזגן.

במקרים אלו, מומלץ לרענן את עדשות המגע עם טיפות עיניים להוספת לחות לעיניים. לחלופין, ניתן לעודד יותר לחות טבעית, ולקחת תוסף שמן דגים. מחקר מצא כי נטילת תוסף זה במשך חודשיים עד שלושה מוביל לשיפור בתסמיני עין יבשה.

הרכבת עדשות מגע המכילות חוסמי UV –עדשות מגע אלו מסייעות לחסימת נזקי קרני UV. למרות שאינן מהוות תחליף הגנה מלא לעיניים מפני השמש, כל פיסת הגנה מסייעת באופן משמעותי. קיים מגוון נרחב של עדשות מגע חוסמות UV, ויש להתייעץ עם הרופא המטפל בעיניים לגבי אפשרויות השימוש בהן.

הרכבת משקפי שמשהן מגנות על אזור העיניים, מגנות על עדשות המגע ועל הרקמות העדינות מסביב לעיניים.

שימוש חכם בקרם הגנה – מרכיבי עדשות מגע סובלים לעיתים מחדירת קרם ההגנה לעיניהם. יש להתייעץ עם רופא העור לגבי שימוש בקרם הגנה עדין, ולמרוח אותו בתוך ומחוץ למים עם מסנן קרינה עמיד למים. יש להקפיד לרחוץ את הידיים לאחר מריחת קרם ההגנה, טרם הטיפול בעדשות המגע.

אלרגיות – אנשים רגישים לחומרים הנמצאים בחוץ בתקופת הקיץ, סובלים מחדירת חלקיקי פסולת לעדשות המגע. אם האלרגיות מובילות לגירוד, או שפשוף העיניים, המצב רק יחמיר ויגרום לתאי האלרגיה לשחרר יותר כימיקלים של גירוד. לכן יש לאחסן את העדשות במקום קריר, היות והקור מסייע להפחתת פעילות הכימיקלים הגורמים לגירוד.

סימני אזהרה לסרטן העין
המרכז לבריאות העין

המרכז לבריאות העין מתמחה במתן מידע בתחום בריאות העין, כל מה שרציתם לדעת על בריאות העין במקום אחד. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.