השפעת הגיל על הראייה והטיפולים

השפעת הגיל על הראייה והטיפוליםשינוי ראייה מתרחש ככל שאדם מתבגר, אך שינויים אלו אינם צריכים להשפיע על סגנון החיים. כשאדם יודע למה עליו לצפות ומתי לגשת לקבלת טיפול מקצועי, הוא מגן על ראייתו.

כשאדם מגיע לגיל שישים ומעלה, עליו להיות מודע לסימני האזהרה של בעיות בריאות העיניים, כתוצאה מהזדקנות העלולה לגרום לאובדן ראייה.

מחלות עיניים רבות אינן מתחילות עם תסמינים מוקדמים, ועשויות להיות כרוכות בהתפתחות כאבים ללא שינוי בראייה עד שהמצב הרפואי מתקדם למדי. בחירה חכמה בסגנון חיים, הקפדה על בדיקות עיניים שגרתיות וגילוי מוקדם של מחלה משפרים באופן משמעותי את הסיכויים לשמירת בריאות עין טובה וראייה תקינה ככל שאדם מתבגר.

בעיות בריאות המשפיעות על הראייה

יש להבין שבעיות בריאות המשפיעות על חלקים אחרים בגוף, עשויות להשפיע גם על הראייה. אנשים הסובלים מסוכרת או יתר לחץ דם, או אנשים הנוטלים תרופות, חווים תופעות לוואי הקשורות לעיניים, ונמצאים בסיכון גבוה ביותר להתפתחות בעיות ראייה.

בדיקות עיניים קבועות חשובות עוד יותר כשאדם מגיע לגילאים מבוגרים. רופאי עיניים ממליצים על בדיקת עיניים שנתית לכל אדם מעל גיל שישים, ועליך להתייעץ באופן מיידי עם אופטומטריסט אם אתה מבחין בשינויי ראייה.

בעיות ראייה הקשורות לגיל

לאחר גיל שישים, עלולות להתפתח מספר מחלות עיניים העשויות לשנות לצמיתות את הראייה. ככל שמזהים בעיות אלו מוקדם יותר ומטפלים בהן, כך גובר הסיכוי לשמירת ראייה תקינה. אלו הן הפרעות הראייה אליהן יש לגלות מודעות:

ניוון מקולרי הקשור לגיל (AMD)

זוהי מחלת עיניים הפוגעת במקולה, מרכז הרשתית הרגיש לאור בחלק האחורי של העיין, וגורמת לאובדן ראייה מרכזי. למרות שזהו חלק קטן בעין, המקולה היא החלק ברשתית המאפשרת לראות באופן ברור ותקין.

פעילויות כגון קריאה, נהיגה, צפייה בטלוויזיה וזיהוי אנשים דורשות ראייה מרכזית טובה אותה מספקת המקולה. בעוד שניוון מקולרי מפחית את הראייה המרכזית, שדה הראייה הצדדים נותר ללא שינוי.

רטינופתיה סוכרתית

זהו מצב המתרחש בקרב מבוגרים הסובלים מסוכרת. מחלה זו היא תוצאת נזק פרוגרסיבי על כלי דם זעירים המזינים את הרשתית, ופוגעים באמצעות נוזלי דם אחרים הגורמים לרקמת הרשתית להתנפח עד שהראייה הופכת להיות “מעוננת”.

מצב זה פוגע בדרך כלל בשתי העיניים, וככל שהסוכרת מתקדמת, כך גובר הסיכון לפיתוח רטינופתיה סוכרתית. בנוסף, חוסר היציבות של מדידות גלוקוז של האדם עם המחלה, בטווח הארוך, עשוי להשפיע על התפתחות או חומרת המצב. במקרים חמורים, רטינופתיה סוכרתית עלולה לגרום לעיוורון.

קטרקטאלו הם אזורים מעוננים או אטומים בעדשה הברורה בדרך כלל של העין. בהתאם לגודל והמיקום שלהם, הם עלולים להפריע לראייה תקינה. קטרקט מתפתח בדרך כלל בשתי העיניים, אך אדם מבוגר עלול לסבול ממצב חמור בעין אחת יותר מהשנייה. קטרקט עלול לגרום לראייה מטושטשת, ירידה ברגישות לניגודיות, ערפול גוונים, ורגישות מוגברת לאורות בוהקים.

יובש בעינייםזהו מצב בו אדם מייצר מעט מדי דמעות, או שיש לו דמעות באיכות ירידה. דמעות שומרות על בריאות המשטח הקדמי של העין ומאפשרות ראייה ברורה. יובש בעיניים היא בעיה נפוצה ולעיתים קרובות כרונית, במיוחד בקרב אנשים מבוגרים.

גלאוקומהקבוצת מחלות עיניים המאופיינות בנזק לעצב הראייה וכתוצאה מכך גורמות לאובדן ראייה. מבוגרים ואנשים בעלי היסטוריה משפחתית של גלאוקומה נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח את המחלה, המופיעה לעיתים קרובות ללא כאבים ותסמינים. במשך הזמן היא מתחילה להשפיע על הראייה ההיקפית.

התמודדות עם אובדן ראייה

חלק מהאנשים מעל גיל שישים מתחילים לחוות שינויי ראייה הקשורים לגיל. ניוון מקולרי, גלאוקומה ורטינופתיה סוכרתית הם חלק ממצבי בריאות העין העלולים להוביל לאובדן ראייה קבוע בדרגות וצורות שונות.

טיפולי שיקום בבעיות ראייה מספקים למטופלים סיוע ומשאבים הדרושים להם להשבת עצמאותם. שירותים אלו מלמדים מבוגרים בעלי ראייה ירודה מגוון שיטות המאפשרות להם לבצע פעולות יומיומיות עם הראייה שנותרה להם.

רופא עיניים מסייע בהרכבת תכנית שיקום, כך שאדם מבוגר יכול לחיות חיים עצמאיים למרות המגבלות. מגוון נרחב של אפשרויות שיקום זמין לסייע למבוגרים בעלי ראייה ירודה לחיות ולעבוד ביעילות רבה יותר ובבטחה. רוב האנשים נהנים מאחת או יותר מאפשרויות הטיפול בבעיות ראייה והמכשירים השונים.[addw2p name="infection"] [addw2p name="diseases"] [addw2p name="surgeries and treatments"]